Základní informace
  • Ročník - 21
  • Začalo - 13. září 2013
  • Skončilo - 25. dubna 2014
  • Konec základní části - 7. března 2014
  • Nováček - Mountfield Hradec Králové (přestéhován z Českých Budějovic)
  • Obhájce titulu - HC Škoda Plzeň
  • Vítěz ročníku - PSG Zlín
  • Poražený finalista - HC Kometa Brno
  • Bronzová medaile - HC Sparta Praha
  • Vítěz základní části - HC Sparta Praha

21. Tipsport extraliga ledního hokeje 2013/2014

 

Kluby podle krajů

 
Praha
  • HC Slavia Praha
  • HC Sparta Praha
Středočeký kraj
  • Rytíři Kladno
Plzeňský kraj
  • HC Škoda Plzeň
Karlovarský kraj
  • HC Energie Karlovy Vary
Pardubický kraj
  • HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
Liberecký kraj
  • Bílí Tygři Liberec
Ústecký kraj
  • HC Verva Litvínov
  • Piráti Chomutov
Moravskoslezský kraj
  • HC Oceláři Třinec
  • HC Vítkovice Steel
Zlínský kraj
  • PSG Zlín
Královehradecký kraj
  • Mountfield HK
Jihomoravský kraj
  • HC Kometa Brno
Jihočeský kraj
  • v tomto kraji se extraliga od ročníku 2013/2014 nehraje
Kraj Vysočina
  • v tomto kraji se extraliga od ročníku 2005/2006 nehraje
Olomoucký kraj
  • v tomto kraji se extraliga od ročníku 1997/1998 nehraje

 

Základní část

Soutěže se účastnilo celkem 14 klubů. Ty se nejprve utkali vzájemně 4× mezi sebou (vždy dvakrát na svém hřišti a dvakrát na soupeřově hřišti). Po odehrání těchto 52 utkání se sestavila tabulka (vítězství je obodováno 3 body, vítězství v prodloužení či na samostatné nájezdy za 2 body, naopak porážka v prodloužení či na samostatné nájezdy za 1 bod a porážka v základní době není bodována vůbec). Prvních šest týmů postoupily do playoff přímo, týmy na 7. až 10. místě postoupily do předkola playoff a níže umístěné celky se utkaly ve skupině playout.
 

 

Play off

V předkole playoff se utkaly týmy na 7. místě s týmem na 10. místě a tým na osmém místě s týmem na místě devátém. Do dalších bojů postoupily z dvojice vždy ten celek, který dříve dosáhne tří vítězství. Postoupivší týmy doplnily předchozích šest týmů v playoff, v němž se utká 1. tým po základní části s týmem postupujícím z předkola, který byl po základní části hůře umístěn. Zbývající postupující z předkola se utkaly s týmem na druhém místě a další dvojice vytvořily týmy na 3. a 6. místě, resp. na 4. a 5. místě. Z těchto čtyř dvojic postoupily do dalších bojů celky, jež dříve dosáhnou čtyř vítězství. V semifinále se utká tým postupující ze čtvrtfinále, který byl po základní části nejvýše postaven ze všech čtyř semifinalistů, s týmem postoupivším ze čtvrtfinále, který byl po základní části naopak nejhorším ze všech týmů, jež do semifinále postoupily. Zbylé dva týmy utvořily druhou dvojici. Do finále postoupily z obou dvojic vždy ten celek, který dosáhnul dříve čtyř vítězství. Finále se hráje na čtyři vítězná utkání a jeho vítěz získal titul mistra extraligy. Ve všech fázích playoff začínají boje vždy dvěma utkáními na stadionu lépe postaveného týmu po základní části, dále následuje jedno nebo dvě utkání (to podle vývoje série) na hřišti hůře postaveného týmu a následně se – pokud je odehrání těchto utkání nutné – týmy v pořadatelství střídají, a to vždy po jednom zápase, přičemž se vždy začíná na hřišti lépe postaveného týmu po základní části.
 

Play out

Do playout si celky přinášejí bodové zisky a počty vstřelených i obdržených branek totožné se základní tabulkou a následně se utkávají vzájemně mezi sebou, kdy každý z týmů odehraje čtyři utkání s každým z týmů ve skupině playout (jednou coby hostitel utkání, podruhé co by hostující tým). Výsledky i bodové zisky (vítězství je bodováno 3 body, vítězství v prodloužení či na samostatné nájezdy za 2 body, naopak porážka v prodloužení či na samostatné nájezdy za 1 bod a porážka v základní době není bodována vůbec) jsou připočítány k ziskům po základní části a dva nejhorší týmy se utkají s dvěma nejlepšími týmy první ligy v baráži o setrvání v extralize i pro příští sezónu.
 
 

Baráž

V baráži se střetly dva nejhorší týmy extraligy (po odehrání zápasů skupiny playout) s vítěznými semifinalisty první ligy. Baráž se hrála formou čtyřčlenné skupiny hrané systémem čtyřkolově každý s každým (celkem 12 kol). 1. a 2. tým se pro následující ročník stal extraligovým a 3. a 4. klub si zahrály v následujícím roce 1. ligu.
 

Vítěz Masarykova poháru - PSG Zlín

Něco o klubu

PSG Zlín (dříve jako RI OKNA Zlín, HC Hamé Zlín, HC Continental Zlín, HC Barum Continental, HC ZPS Barum Zlín, SK Zlín, AC ZPS Zlín, TJ Gottwaldov, Spartak a Jiskra Gottwaldov, Sokol Svit Gottwaldov, Sokol Botostroj Zlín, ZK Baťa Zlín a SK Baťa Zlín) byl založen v roce 1929. Do nejvyšší soutěže se dostal až o 30 let později, v roce 1959. První mistrovský titul dosáhl v roce 1968, ale jako juniorský klub. V nejvyšší československé lize získal jedinou medaili a to bronzovou v sezóně 1984/1985. V extralize hraje od samého začátku, tedy od roku 1993. Už v roce 1995 se prokousal do finále, kde nestačil na velmi silný Vsetín, který v té době získaval tituly, jedna za druhým. Před prvním mistrovským titulem se dostal do finále ještě jednou a to v roce 1999. V roce 2004 se dočkaly prvního mistrovského titulu a o rok později získali další stříbrnou medaili. Loni (v roce 2013) nestačil ve finále na HC Škoda Plzeň, který získal také první titul v historii. Letos se znova k titulu probojoval.

 

Jak se k titulu probojoval
V základní části se probojoval s 90 body až ke 4. místu. 136 branek dopravila do brány soupeřů a 119 jich inkasovala. Celkem vyhrály 24x, prohrály 16x a prodlužovat se muselo 12x, ze kterých si odnesly 18 bodů. V play off byly viděny až ve čtvrtfinále, kde stačil na nováčky z Hradce Králové. Porazili je 4:2 na zápasy. Stejně porazily v semifinále i Třinec, který skončil v základní části lépe než Zlín. Ve finále se utkal s brněnskou Kometou, která na tento celek prostě nestačila. Dokázala je porazit pouze 1x. V play off dokázala nastřílet až 53 branek a 33 jich dostala. První dva zápasy ve finálové sérii porazila Kometu 3:0, další také vyhrála s rozdílem tří branek, ale výsledkem 1:4. 4. zápas Zlín nezvládl a prohrál 3:1. V posledním pátém utkání stačila a vyhrála 5:3. Kometa si tak musí ještě počkat.
 

Poražený finalista - HC Kometa Brno

Něco o klubu
HC Kometa Brno (dříve jako HC Kometa / Vyškov, Kometa HC Brno, HC Kometa Brno BVV, HC Královopolská Brno, HC Zetor Brno, TJ Zetor Brno, TJ ZKL Brno a Rudá Hvězda Brno) byl založen roku 1953. Do nejvyšší soutěže se dostal už v sezóne 1953/1954. Tam působil krom sezón 1980/1981, 1988/1989 a 1990/1991, kdy sestoupil do 2. ligy. Potom sehrál ještě jednu sezónu v nejvyšší soutěži a znovu sestoupil na 3 sezóny do 2. nejvyšší soutěže. Extraligu si zahrál v sezóně 1995/1996, po ní znovu sestoupil do dnešní 1. ligy, kde strval do roku 2009. Do dnes znova hraje naší nejvyšší soutěž. V sezóně 2011/2012 si po mnoha dlouhých letech znovu zahrál play off nejvyšší soutěže a dostal se až k druhému místu. V další sezóně hrál skupinu o udržení, kde uspěl 1. místem. Letos se znovu dostal až k play off do finále a znovu přes silnou Plzeň a Spartu, na Zlín už ale nestačil, jako před dvěma lety na Pardubice. Kometa se řadí mezi nejúspěšnější kluby v České Republice a na zahraniční úrovní je to nejlepší klub v ČR.
 

Vítěz prezidentského poháru a držitel bronzové medaile - HC Sparta Praha

Něco o klubu
HC Sparta Praha (dříve jako TJ Sparta ČKD Praha, TJ Spartak Praha Sokolovo, ZSJ Sparta ČKD Sokolovo Praha, ZSJ Bratrství Sparta Praha, Sokol Sparta Bubeneč a AC Sparta Praha) byl založen v roce 1903. Vlastně byl založen o 10 let dříve, ale jako pro AC Královské Vinohrady, který je dnes známý jako AC Sparta Praha. Sparta se řadí mezi nejstarší hokejový klub na světě. Byl u zrodu Českého hokejového svazu. Tento klub nikdy z nejvyšší soutěže nesestoupil. Již 8x se stal mistrem republiky, v roce 1953, 1954, 1980, 1993, 2000, 2002, 2006 a 2007. 6x si vybojoval druhé místo a 11x k letošní sezóně 12x třetí místo. Prezidentský pohár se dává od sezóny 2009/2010, tak jich nemá hodně klubů, přesněji ho mají 4 kluby. První získala Plzeň, další oceláři z Třince a v loňské sezóně i PSG Zlín. Sparta má již 2 tyto poháry. V české extralize se řadí jako druhý nejlepší klub České Republiky, hned za Vsetín, který má 6 titulů. Jako jediná dokázala porazit ve finálové sérii řádící Vsetín v roce 2000, který přeřušila nadvládu tohoto klubu. Letos klub stačil na Vítkovice, který byl pro Spartu silný soupeř, ale na brněnskou Kometu již nestačila.
 

Kluby, postupující z baráže do sezóny 2014/2015

BK Mladá Boleslav

Něco o klubu
BK Mladá Boleslav (dříve jako HC Mladá Boleslav, Auto Škoda Mladá Boleslav, Sokol BK Mladá Boleslav a MladoBoleslavský BK) byl založen roku 1908. Tento klub vyhrál jen pár medailí a všechny v 1. lize (1. místo - 2008, 2013 a 2014, 2. místo - 2006 a 3. místo - 2007). Po úspěšné sezóně v roce 2008 po oslav 100-letého výročí si klub vybojoval postup do extraligy. V sezóně 2011/2012 jej však vyřadil Chomutov. Odplata přišla o 2 roky později, tedy letos, kde spolu s Olomoucem vybojoval návrat do Extraligy a vyřadili Piráti z Chomutova a Rytíře z Kladna.
 

HC Olomouc

Něco o klubu
HC Olomouc (dříve jako HC MBL Olomouc, TJ DS Olomouc, TJ Moravia DS Olomouc, Moravia Olomouc a Spartak Moravia Olomouc) byl založen v roce 1955. Jednou si vybojovala titul mistra České Extraligy v roce 1994, při prvním ročníku této soutěže. Potom přišla na řadu dávka od Vsetínu. V 1. české lize si vybojoval několik medailí, např. 2x stříbrnou medaili (2013 a 2014) a 3x bronzovou medaili (2008, 2010 a 2012). Od roku 1991 do 1997 se Olomouc držel nejvyšší ligy, ale potom licenci prodal klubu HC Energie Karlovy Vary. V 1. lize hrál až do této sezóny a nyní se do nejvyšší soutěže vrací. V roce 1999 byla prodána i licence na první ligu a na dva roky zmizel z Olomouce profesionální hokej.